Konyhai zöld- és élelmiszerhulladék

Uniós előírások alapján 2035-ig a települési hulladék közel kétharmadát újra fel kell dolgozni, - ami nem érhető el, többek között a konyhai zöld- és élelmiszerhulladék hatékony szelektív gyűjtése nélkül. A hazai települési hulladéknak 17-29 százaléka biológiailag lebomló anyag, amelyből az élelmiszer-hulladék mennyisége országosan évi 320-384 ezer tonnát tesz ki.

Fentiekre tekintettel a MOHU az uniós előírások teljesítése érdekében 2024. január 1-től megkezdte a konyhai zöld- és élelmiszerhulladékok házhoz menő elkülönített gyűjtésének fokozatos bevezetését Magyarországon.


A MOHU BUDAPEST is megkezdte a konyhai zöld-és élelmiszerhulladék elkülönített gyűjtését, egyelőre 3 kerületben (XI., XX., XXI. kerületekben)
  • MOHU BUDAPEST díjmentesen szállítja ki a társasház címére a házhoz menő szelektív konyhai zöld- és élelmiszerhulladék gyűjtésére szolgáló 5 literes és 120 literes gyűjtőedényeket, amelyek – előzetes időpontegyeztetést követő – átvételét, valamint kiosztását a közös képviselőknek biztosítani szükséges. A biológiailag lebomló hulladék körébe tartozó konyhai zöld- és élelmiszerhulladék elkülönített gyűjtése és szállítása az állami hulladékgazdálkodási közfeladat körében, a hulladékgazdálkodási közszolgáltatási résztevékenység része, így az ingatlanhasználó köteles biztosítani a feladatellátáshoz szükséges feltételeket, amelyre tekintettel az edények átvétele a szelektív hulladékgyűjtéshez hasonlóan nem tagadható meg.
  • A konyhai zöld- és élelmiszerhulladék háztartásban történő elkülönített gyűjtéséhez a természetes személy ingatlanhasználók ingatlanonként egy-egy 5 literes konyhai gyűjtőedényre jogosultak, amely könnyen kezelhető, szag- és kifolyásmentes. Emellett a társasházakban, lakásszövetkezetekben 25 lakásonként egy-egy 120 literes barna konyhai zöld- és élelmiszerhulladék gyűtőedényt ad át a MOHU BUDAPEST a képviselet számára. A konyhai zöld- és élelmiszerhulladékot a saját lakásban ebben az 5 literes edényben kell gyűjteni, majd az edény tartalmát a társasházban elhelyezett 120 literes konyhai zöld- és élelmiszerhulladék gyűjtésére rendszeresített barna edénybe szükséges helyezni.
  • A 120 l-es barna edények ürítését - azok kiszállítását követően - heti 2 alkalommal, a www.mohubudapest.hu weboldalon elérhető hulladéknaptárban közzétett napokon fogja végezni a MOHU BUDAPEST. A többi szolgáltatás esetében már megszokottak szerint szükséges ezen edényeket is a ház elé kihelyezni a jelzett konyhai zöld- és élelmiszerhulladék ürítési napokon.
  • Az ürítésre kihelyezett barna 120 literes edények tartalmát a MOHU BUDAPEST munkatársai minden alkalommal az elszállítást megelőzően szemrevételezéssel ellenőrzik. Amennyiben a kihelyezett barna edények nem megfelelő hulladékot tartalmaznak, úgy azt a MOHU BUDAPEST kommunális hulladékként fogja elszállítani, amelynek költsége többlethulladékként kerül kiszámlázásra.
  • A konyhai zöld- és élelmiszerhulladék edények kiszállításakor az egyes háztartások részére készített, az edényhasználatra vonatkozó és gyűjtési szabályokat tartalmazó szórólapokat, továbbá a társasházak / lakásszövetkezetek közösségi tereiben kihelyezhető tájékoztató plakátokat kellő számban a Társasházak rendelkezésére bocsátjuk, amelyek kihelyezésében, valamint az érintett ingatlanhasználók megfelelő tájékoztatásában a közös képviselők segítségét ezúton is köszönjük.
  • A 120 l-es szelektív barna edények megfelelő tisztán tartása érdekében, a MOHU BUDAPEST tavasz, nyár és őszi évszakokban havi egy alkalommal, a téli időszakban az időjárási körülményekhez igazodva díjmentes tisztítást is biztosít, amelyet a kijelölt begyűjtési napok egyikén a tartályok ürítését követően fog elvégezni.


A szelektív hulladékgyűjtési rendszer bővítésének számos előnye van:

  • egy újabb lépés a körforgásos hulladékgazdálkodás felé, amelynek célja a hulladékok minél nagyobb arányú eltérítése a lerakástól az újrahasznosítás felé;
  • a konyhai zöld- és élelmiszerhulladékot biogáz üzemekben hasznosítják újra, ahol megújuló energiaforrásként villamos energiát és hőt állítanak elő abból – ezzel is csökkentve hazánk importföldgáz-szükségletét és energetikai kitettségét;
  • a biogáz üzemben képződő maradék magas tápanyagtartalma révén kiváló komposzt anyagot képez a mezőgazdaság számára.


A konyhai zöld- és élelmiszerhulladék gyűjtő edényben sokféle szerves hulladék elhelyezhető, így például gyümölcs és zöldség maradékai, kávézacc, teafű (a filter nem), fűszer, tojáshéj, főtt ételmaradék, pékáru vagy épp feldolgozott élelmiszer és húskészítmény is.
 

Fontos viszont, hogy nem szabad beledobni csontot, az élelmiszerek csomagolását, porzsákot, porszűrőt, papírzsebkendőt, pelenkát. Ezek, illetve az ehhez hasonló anyagok ugyanis amellett, hogy nem komposztálhatóak, károsíthatják a hasznosítást végző gépeket. Tilos lesz továbbá a barna edénybe helyezni a fák ágait, leveleit, gallyakat, valamint kommunális hulladékot is.

A bedobható élelmiszerek listája a https://mohu.hu/biohulladek  oldalon is megtalálható.


Kérdések és válaszok a gyűjtésről
1. Mi lesz az összegyűjtött konyhai zöld- és élelmiszerhulladékkal? Hova viszi a kukásautó?
A konyhai maradék is újrahasznosítható, ezért értékes alapanyag. Ha ezt a típusú szemetet a vegyes kukába dobjuk, a hulladék anyagában nem hasznosítható. Amennyiben a konyhai zöld- és élelmiszerhulladékot megfelelően, elkülönítve gyűjtjük, a kuka tartalma biogázüzembe kerül, amiből energia és növényi tápanyag lesz. Egy kis odafigyeléssel sokat tehetünk azért, hogy az élelmiszer újrahasznosuljon.

2. Milyen gyakran viszik el a kukát? 
A 120 literes kukákat június és október között heti kétszer, a hidegebb időszakban pedig heti egyszer üríti a területi szolgáltató. Budapesten egész évben heti kétszeri ürítéssel viszi el a kukásautó a konyhai zöld- és élelmiszerhulladékot. A gyakori ürítés célja, hogy az összegyűjtött élelmiszer csak rövid ideig legyen a háztartásoknál, meleg időben ne tapasztaljanak a lakók kellemetlen szagokat. Ehhez az is szükséges, hogy a lakásból gyakrabban kerüljön a nagy kukába a gyűjtött hulladék, ne csak akkor, amikor megtelik az 5 literes edény.

3. Mikor mossák a kukákat?
Lehet-e plusz mosást igényelni? A MOHU vállalta a 120 literes kukák mosását március 1-től november 30-ig havonta egyszer. Amennyiben szükséges, a területi szolgáltatónál lehet plusz mosást igényelni térítés ellenében az év bármely időszakában (5 °C feletti időjárás esetén).

4. Nem kaptam 5 literes edényt, kihez forduljak?
Amennyiben a társasházban (beltéri vagy kültéri tárolóban) van lehetőség az elkülönített gyűjtésre – megtalálható a 120 literes „barna” kuka, de a lakás nem kapott 5 literes gyűjtőedényt, a területi szolgáltatóhoz kell fordulni, aki biztosítja számodra a „kis kukát ”.

5. A társasház nem rendelkezik 120 literes kukával. Mit tegyek, ha én szeretnék részt venni a gyűjtésben? 
Ebben az esetben a közös képviselővel kell felvenni a kapcsolatot. Fontos, hogy a konyhai zöld- és élelmiszerhulladék gyűjtése nem kerül plusz költségbe a társasházaknak, azt plusz szolgáltatásként vezette be a MOHU.

6. Hogy érem el a területi szolgáltatómat?
A területi szolgáltatót a számlalevélen lehet leellenőrizni, vagy a MOHU oldalán található szolgáltatókeresőből pillanatok alatt meg lehet találni, kihez is fordulhatunk.

7. További kérdéseim vannak, hova fordulhatok?
További kérdéseket a MOHU weboldalán lehet feltenni. Az itt beérkező kérdésekre, észrevételekre folyamatosan válaszolunk a felületen.

További kérdés esetén hívják telefonos ügyfélszolgálatunkat: +36 (1) 700 7000.